Kultowe krzesła plastikowe Eames

2017-06-12Choć krzesła plastikowe jeszcze do niedawna mogły wydawać się tańszą alternatywą dla krzeseł wykonanych z innych materiałów, w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności. Producenci nieraz zdołali udowodnić, że krzesła plastikowe mogą być równie stylowe i designerskie co te wykonane z metalu czy drewna. Najbardziej rozpoznawalnymi krzesłami z plastiku wciąż pozostają kultowe krzesła Eames.

 Krzesła Eames - jak to się zaczęło?

Ray i Charles Eames to małżeństwo, które wspólnie stworzyło wiele projektów mebli obecnie cieszących się popularnością i powszechnym uznaniem w wielu krajach na świecie. Najbardziej rozpoznawalny model został zaprojektowany już w roku 1950 w ramach pracy na konkurs "meble na każdą kieszeń". Kolejne projekty również zostały docenione w wielu krajach i teraz kultowe krzesła można znaleźć w wielu domach.


Rodzaje krzeseł Eames

Wśród plastikowych krzeseł Eames na szczególną uwagę zasługuje kilka modeli, które zostały stworzone przy połączeniu plastikowego siedziska o charakterystycznym kształcie i nóg wykonanych z innego materiału. Pierwszym z nich jest krzesło DSW i DAW, czyli zestawienie plastikowego siedziska z drewnianymi nogami. Początkowo krzesła te produkowano z włókna szklanego, a dziś w tym celu używa się wysokiej jakości polipropylenu. Innym popularnym modelem krzeseł Eames jest DSR i DAR stanowiące połączenie plastikowego siedziska z geometryczną i niezwykle charakterystyczną konstrukcją wykonaną z metalowych prętów.