Rolety rzymskie czy firanki?

2017-07-16
Urządzając mieszkanie czy dom trzeba się dobrze zastanowić nad wyborem poszczególnych elementów wykorzystywanych do stworzenia aranżacji. Niekiedy pojawia się problem na co postawić - klasyczne firanki czy może rolety rzymskie?

Dekoracyjne rolety rzymskie

Rolety rzymskie, jak wszystko zresztą, mają swoje plusy i minusy. Przede wszystkim wyróżniają się wysokimi walorami estetycznymi. Po ich zwinięciu tkanina się marszczy dają bardzo ciekawy efekt wizualny. W nowoczesnych roletach rzymskich wykorzystywane są różnego rodzaju materiały. Dlatego też nie ma większego problemu ze znalezieniem modelu pasującego do danej aranżacji. Można m.in. postawić na delikatny wzór kwiatowy bądź modne ostatnio motywy francuskie. Rolety rzymskie mają jednak i inne zalety. Przede wszystkim są bardzo łatwe w montażu i można je przy tym zamontować w bardzo małych pomieszczeniach. Pod tym względem nie są tak wymagające jak firany, które wymagają karnisza. Rolety natomiast mocuje się na ścianie czy suficie. Niektóre modele można też zamontować na ramie okna.

Klasyczne firany

Firany, o czym była już mowa, wymagają obecności karniszy, które zajmują dość dużo miejsca. Poza tym trzeba je też regularnie konserwować, w zależności od tego z czego są wykonane. Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce królowały mało efektowne i ciężkie karnisze metalowe. Wraz z upływem czasu zastąpiły je modele wykonane z drewna oraz tworzyw sztucznych. Same firanki zaś nadają wnętrzu nieco lekkości. Dekoracyjnie upięte mogą stanowić niebanalną ozdobę każdego pomieszczenia. Poza tym można je też regularnie wymieniać co jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku rolet rzymskich. Jednak obecnie to właśnie rolety tego rodzaju cieszą się większą popularnością. W wielu miejscach wypierają z rynku klasyczne firanki i inne zasłony okienne. Takie rozwiązanie wybierają osoby podążające za najnowszymi trendami, które pragną ładnie urządzonego domu czy mieszkania. Przed podjęciem decyzji warto jednak wcześniej przeanalizować plusy i minusy obu rozwiązań.