Zabezpieczenie drzwi

2018-04-18

Kto choć raz nie doznał uczucia złości wskutek uderzenia otwieranych drzwi w ścianę, ten zapewne mieszka w domu, w którym zrezygnowano z montażu drzwi wewnętrznych. Problem wydaje się być śmieszny, jednakże codziennie w setkach polskich domów zbyt swobodnie i mocno otwarte drzwi z hukiem zatrzymują się na ścianie lub innych przedmiotach, ustawionych na linii ruchu skrzydła drzwiowego.


Efektem takiego zjawiska są najczęściej uszkodzenia ściany spowodowane przez klamkę oraz stopniowo niszcząca się powierzchnia samej klamki. Zazwyczaj ludzie radzą sobie z tym problemem poprzez zachowanie szczególnej ostrożności przy otwieraniu drzwi. Nie zawsze daje to jednak pożądany efekt, bowiem drzwi mogą otworzyć się także wskutek nagłego przeciągu.


Z tego też względu lepszym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie prostych, ale jednocześnie użytecznych przedmiotów zwanych odbojnikami. Ich zadaniem jest przyjęcie na siebie uderzenia zbyt mocno rozwartego skrzydła drzwiowego i jednocześnie zahamowanie dalszego ich ruchu.


Aby móc spełnić swoją rolę odbojnik powinien przede wszystkim posiadać odpowiednią wagę, która będzie w stanie utrzymać go w miejscu nawet przy mocnym uderzeniu drzwiami. W przypadku metalowych odbojników równie istotne jest pokrycie jego spodniej części gumowym tworzywem, które pomaga utrzymywać odbojnik w miejscu. Na rynku dostępne są także odbojniki w formie woreczków, wypełnionych ciężkim materiałem sypkim, które - wbrew pozorom - równie dobrze wypełniają swoją rolę co odbojniki metalowe.