Nowoczesne ogrody w minimalistycznym stylu — zasady i wskazówki

2022-03-11

Minimalizm, zarówno we wnętrzach, jak i w projektowaniu krajobrazu, jest stylem powściągliwym, ale wyrazistym. W tym przypadku intencje projektowe i funkcjonalność są realizowane przy minimalnej ilości szczegółów. Przy całej swojej zewnętrznej prostocie wydaje się, że łatwo jest stworzyć nowoczesny ogród minimalistyczny z minimalną ilością detali i akcesoriów, ale nie do końca tak jest, ponieważ chcesz, aby był on funkcjonalny, piękny i przytulny zarazem.

Podstawowe zasady

W stylu minimalistycznym można zaprojektować niemal każdą przestrzeń. Istnieje jednak kilka zasad, których należy przestrzegać. Szczegóły i wszelkiego rodzaju elementy są nieliczne, dlatego granice między obszarami już zanikają — nie ma ani płotów, ani żywopłotów, a pewne podziały występują tylko dzięki różnicom wysokości. W celu uformowania takich różnic stosuje się różne rodzaje nawierzchni, stopnie, gra z naturalnymi formami rzeźby terenu.

Oczywiście w minimalizmie przejawia się przejrzystość form, ich geometryczność, ale nie jest to w żaden sposób związane z symetrią i regularnością — elementy mające formę koła, kwadratu itp. są rozmieszczone raczej asymetrycznie. Jeśli chodzi o materiały wykorzystywane w takim ogrodzie, można z łatwością łączyć zarówno materiały bardziej tradycyjne, jak i nowoczesne. Więcej na temat nowoczesnych ogrodów minimalistycznych przeczytasz na https://www.sfmeble.pl/inspiration/nowoczesne-ogrody-minimalistyczne-poznaj-3-zasady-ich-aranzacji.

nowoczesne ogrody minimalistyczne

Wskazówki dotyczące projektowania

Jak już wspomniano, w stylu minimalistycznym można zaprojektować każdą przestrzeń, ale najlepiej nadają się do tego małe pomieszczenia — dzięki zastosowaniu technik tego stylu stają się one wizualnie nawet nieco większe. Nowoczesny ogród minimalistyczny służy zwykle tylko do dekoracji i nie jest łączony z grządkami warzywnymi ani z ogrodem warzywnym.

Jeśli chodzi o dobór roślin, nie ma jasnych wytycznych dotyczących gatunków i odmian; projektantom ogrodów zaleca się kierowanie się główną zasadą stylu — kształt ma pierwszeństwo przed kolorem. Dlatego też można wybrać zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste, krzewy o ciekawym ulistnieniu oraz niektóre kwiaty jednoroczne i wieloletnie o nietypowych liściach lub kwiatach. Takich roślin jest wiele, co pozostawia pole dla wyobraźni, ale należy też pamiętać o wyczuciu proporcji.

Z głównej zasady stylu wynika również, że rodzajów roślinności nie powinno być dużo, co przejawia się minimalizmem, a nie faktycznym brakiem roślin na terenie obiektu.