Czym się kierować wybierając uchwyty do mebli?

2022-11-25

Trudno jest sobie wyobrazić normalne korzystanie z mebli bez uchwytów. Pamiętać jednak trzeba o tym, że spełniać powinny one nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczny. Dlatego tak istotny jest ich właściwy dobór. Czym się zatem kierować, wybierając uchwyty do mebli?

Materiał wykonania

Wybierając konkretne uchwyty do mebli, pod uwagę na pewno należy wziąć to, z jakiego materiału meble są wykonane. Jedne bowiem uchwyty bardziej pasować będą choćby do mebli fornirowanych, a inne do mebli lakierowanych. W pierwszym przypadku dobrym wyborem będą uchwyty klasyczne, relingowe. Z kolei do mebli lakierowanych lepiej pasować będą uchwyty krawędziowe. Pamiętać trzeba również o właściwym dopasowaniu rozmiaru uchwytów względem wielkości frontu mebla.

Rodzaj pomieszczenia

Kolejnym istotnym kryterium wyboru uchwytów do mebli jest rodzaj pomieszczenia. Nowoczesne uchwyty do mebli kuchennych na pewno powinny być łatwe w utrzymaniu w czystości. Wynika to z tego, że kuchnia jest pomieszczeniem, które narażone jest na częste zabrudzenie. Jeśli zaś chodzi o inne pomieszczenia, takie jak salon czy sypialnia, to z pewnością dobrym rozwiązaniem mogą być ozdobne uchwyty do mebli pokojowych. W pokoju dziecięcym warto zamontować ozdobne gałki do mebli. Jeśli zaś chodzi o łazienkę, to pamiętać trzeba, że jest to pomieszczenie, w którym panuje dość duża wilgoć. Dlatego w tym przypadku na pewno zrezygnować trzeba z uchwytów drewnianych. Lepiej sprawdzą się uchwyty ceramiczne lub metalowe.

Styl pomieszczenia

Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o aranżacji pomieszczenia. To również należy wziąć pod uwagę, dobierając konkretne uchwyty. Jak bowiem wspomniano, pełnią one również funkcję estetyczną. W pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim bardzo dobrze sprawdza się uchwyty drewniane. Z kolei w pomieszczeniach klasycznych śmiało zamontować można uchwyty kryształowe, najlepiej gałki.